2019

28. prosince 2019 - společné modelářské setkání na závěr roku v Salačově Lhotě
Vzhledem k tomu, že až na pár výjimečných absencí byla na závěr letošního roku naše účast téměř 100% a většině letos chybějících kamarádů (Pepa Bůžek, Libor Patermann, Petr Virčík a Fanda Zelenka) jsme už v mezidobí mezi setkáním a dnešním zvěřejněním fotek a videa (4.1.2020) vše detailně poreferovali, není třeba se dlouze o průběhu akce rozepisovat. Postačí jen lakonicky poznamenat - pohodové, veselé a bohaté - tedy snad i pro účastníky letos společné setkání, na které se bude hezky vzpomínat :-)
13. a 20. října 2019 - Kámen   
a pár fotek z našich tradičních nedělních setkání.
12. října 2019 - drakiáda na Kámeně
Stejně jako spousta dalších, máme i my malou soukromou drakiádu vždy, když je k tomu příhodné počasí a dostatek volného času. Letos jsme pro tuto akci vybrali velmi teplé, slunečné a přitom dostatečně větrné počasí. Setkání s draky i u nad ohýnkem u opečených vuřtů bylo klidným pohodovým setkáním.
6. října 2019 - VI. ročník Fichtl Aero Tour - návštěva LMK Vlašim
Nechtěli jsme termín akce odkládat do pozdního podzimu, takže jsme si alespoň naplánovali neděli, kdy nebyl předpoklad deště. Rtuť teploměru ráno vystoupala na pouhých 7°C, ale to hrstce zocelených modelářů a jejich kamarádů v jedné stopě nedokázala zabránit v odhodlání vyrazit na cestu. Start byl na již tradičním parkovišti pacovského zámku a cílem bylo letiště LMK Vlašim. Po cestě jsme navštívili Včelařské muzeum v Louňovicích pod Blaníkem, kde se nám věnovala tamní legenda - dle našeho soudu byl pan průvodce "chodicí včelařská encyklopedie". Na letišti ve Vlašimi nás poté přivítali tamní modeláři, s kterými jsme si nejen zalétali, ale i velmi příjemně před zpáteční cestou popovídali.
Poděkování patří osádce doprovodného vozidla (Markétka, Vláďa, Emička), bez jejichž potravinového zázemi by se nám chladné počasí snášelo ještě daleko hůře a Tomášovi, který se postaral o horké pití a výborné zákusky.
31. 08. 2019 - CIAF Hradec Králové
Akci opět navštívil Petr Virčík se synem Kubíkem a jakožto správný ověřený "tiskový zpravodaj" poskytl nejen fotografie a krátké video, ale také komentář akce, který nyní všem předkládám.
 
"Letos jsme s Kubíkem opět navštívili největší letecký den u nás CIAF. Nebudu se moc rozepisovat, protože dění leteckého dne probíhalo stejně, jako loni.  Ale pár věcí zmíním.
Cesta na místo konání parádní a oproti loňsku slunná a suchá. Na místě panovalo až moc velké vedro. Oproti tuzemským 23°C jsme se pekli v 33°C ve stínu. Ale lepší než deštivo. Takže deštník, stín pod altány a chlazené nealko bodlo.
Některé stroje byly nové, jako třeba MIG 15, vrtulník Cobra, který loni nelétal kvůli generálním opravám, které zahrnovaly i výměnu rotorových listů. Ten zvuk, když krájí vzduch, je úchvatný, opravdu jako z válečných filmů. Sestavu šesti L-39 letos zastoupila skupina Breitling Jet teamu s opět s dech beroucím vystoupením. Nechyběla ani letka Flying Bulls  Aerobatic Team našich špičkových pilotů na čtyřech strojích Extra, jejichž ukázka opět posadí na zadek. Jejich stránky si můžete prohlédnout zde https://www.redbull.com/cz-cs/projects/flying-bulls-aerobatics-team-info-rezervace-booking/zajimavosti
Klasika v podání Spitfire, akrobatické lety větroňů Blaník. Dokonce i stařičký Blériot s pilotem s vlající bílou šálou, která byla, jak říkal komentátor, pouze na tuto ukázku, jinak by se pilot při delším letu dobrovolně nechal škrtit... :D 
Nechyběla ukázka nového policejního vrtulníku, které mají nyní naše ochranné  složky ve výbavě.  A mnoho dalšího, co  uvidíte na fotkách.
Lidí bylo letos hodně, ale bylo to dáno tím, že jsme letošní ročník navštívili v soboru a né v neděli. A díky krásnému počasí.
Co víc dodat. Bylo to opět nádherné a již nyní se těšíme na další ročník. Kdo můžete, jeďte se podívat. Určitě to stojí za to."

 

8. září 2019 - III. ročník akce s názvem "Propadský Čvachtan"
Pro dosud neznalé věci na úvod jen vyvětlení, proč takový název - Propad se jmenuje místní část Pacova, ve které je v těsném sousedství motokrosové tratě i malý rybník, kam si občas chodíme zajezdit s lodičkami a jednou za rok (letos již potřetí) tam pořádáme větší setkání na společné zablbnutí jak s lodičkami, tak s malými hydroplány. A v názvu Čvachtan proto, že když jde někdo zachraňovat utopenou lodičku nebo do vody převrácené letadlo, tak se musí čvachtat vodou. Takovou nezastupitelnou a všemi upřímně oceňovanou roli má každoročně Bigless, protože je z nás největší otužilec. Letos všechny přítomné překvapil ve chvíli, kdy přišla řada na jeho záchranný zásah - pod kalhotami měl již připravené plavky :-)
Krom poděkání Biglessovi za jeho nezištnou a obětavou kamarádskou pomoc patří dík i mojí mamce za upečení dobrot ke kávě, o k kterou se (také již tradičně) postaral Tomáš P.
20. - 21. července 2019 - Noční létání na Kámeně
Dlouhé čekání na vhodné počasí se vyplatilo a na letišti jsme se sešli v sobotním podvečeru za téměř bezvětří při teplotě kolem 27 st. C. I přes období, kdy jsou v celé Evropě dovolené v plném proudu, se nás na letišti sešlo poměrně hodně (viz společná fotka v úvodu fotogalerie). Velkou radost jsme kromě již tradičních hostů z nedalekých modelářských klubů měli i ze zcela nových tváří, které jsou buď našimi spřízněnými kamarády nebo jedinci toho svého pravého koníčka teprve hledající :-)
Velké poděkování patří především Vláďovi a Markétě Lehovských, kteří se bezvadně starali o kuchyni (ze které během sobotní noci téměř nevytáhli paty) a s přípravou na akci měli moře práce. Radek Kolář se postaral krom jiného o včasné posečení travní plochy a jako správný elektrikář zajistil i stálé dodávky elektrické energie pro náš noční modelářský svatostánek. Libor Patermann a Tomáš Papež se zase zajistili o dodržování pravidel vyhlášené soutěže "O ptáka noci", rozdělení cen i diplomovou dekoraci pro soutěžící. No a všichni společně jsme ke koupeným odměnám pro vítěze soutěže v poměrně velkém množství věnovali i něco ze svých modelářských zásob.
Naše největší tradiční akce léta je za námi a už se těšíme na období přibližně konce letních prázdnin na další akci "Propadský Čvachtan" s lodičkami a hydroplány, poté přibližně v září nebo říjnu na tradiční podzimní Ficht Aero Tour, abychom závěr roku oslavili na společném modelářském Silvestru.
To všechno jsou zatím ale jen plány. Nyní společně voláme - ať žije léto!
 
Pod článek jsem dal odkaz na fotky z akce, pod nimi je odkaz na video natočené a sestřihané Petrem Virčíkem a na závěr jsem zařadil jednoduchý sestřih videa, které mi poskytl ze svého dronu i Radek Kolář.
29. června 2019 - Jiřická SHOW
Někteří jsme přijali pozvání jiřických modelářů a zúčastnili se jejich výborně zorganizované tradiční akce na přelomu školního roku a letních školních prázdnin - Jiřické SHOW. Organizátory nelze ani letos více než pochválit za skvěle odvedenou přípravu, výborné jídlo a skvělou podívanou!
30. května 2019 - mistr světa Martin Šonka na Kámeně!
V rámci dvoudenní výstavní akce "Case den 2019" přiletěl ukázat svou akrobatickou exhibici v podvečer prvního dne Martin Šonka, Mistr světa elitní letecké série Red Bull Air Race, mistr Evropy a vicemistr světa v letecké akrobacii kategorie unlimited - freestyle a člen reprezentace České republiky v letecké akrobacii kategorie unlimited.
Nemá ani cenu se o jeho umění na obloze rozepisovat, to se prostě musí naživo vidět, skutečně něco úžasného! A v lidské rovině velmi příjemný a skromě vystupující člověk.
 
Na letišti s námi byl i Bigless, ale na společné detailní fotce s mistrem světa mezi námi chybí.
Vysvětlení je jednoduché. Mistr si svým technikům po přistání postěžoval, že mu při souvratových obratech nejde motor jeho leteckého speciálu dobře do otáček. Ti nad možnou příčinou pátrali, pátrali, ale nedopátrali... Někdo v davu si všiml opodál stojícího Biglesse a zvolal: "Není to snad Bigless, onen světově proslulý pilot a ladič leteckých motorů?!? Pusťte ho k tomu, ten si s tím jistě hravě poradí!" Libor sklopil zrak, bez velkého přemlouvání Mistra a dobře si vědom nadějí, které do něj vkládá zástup nedočkavě přihlížejících diváků, si zalehl pod letadlo. Nejprve bedlivě zkoumal vazkost a optické vlastnosti olejů vytékajících z přepadových hadiček od motoru. Poté zkušenou rukou sáhl do útrob motorového prostoru, aby se vzápětí ozvalo jeho uspokojivé zamručení značící objevení závady. Poté vstal od letadla, oprášil kalhoty a technikům jen skromně zašeptal: "Vyřiďte těm klukům německým (letecký speciál Extra se vyrábí v Německu - pozn. autora tohoto výmyslu), aby dávali při závěrečné monáži příště větší pozor na utahování ZX26/XHD"  Martin Šonka se s námi spokojeně fotil, šílející dav neúnavě skandoval "Big-less, Big-less..." a Libor se skromně usmíval pod vousy. Jen on totiž ví, co znamená onen kók ZX26/XHD...
Pozn. na závěr: vše zadokumentováno na fotografiích, pozorný divák si jiště všiml.
25. května 2019 - den otevřených dveří na vojenské základně v Čáslavi
Když technická závada původně domluvené společné dopravy vyřadila objednaný autobus ze hry, domluvili jsme se alespoň s několika málo přáteli a vyrazili se na místo podívat jedním automobilem. Vše podstatné je patrné z fotografií, takže jen shrnu v několika málo bodech:
- spousta (až nepředstavitelná) lidí, oficiálně cca 50.000
- nekonečně fronty na jídlo a hlavně pití (poučení pro příště, je třeba vzít s sebou)
- vstupné zdarma
- parkovné 200,-Kč
- horko jako v pekle
- plocha je tak dlouhá, že se lidé rozprostřou, takže je docela dobře vidět na plochu
- prohlídka letadek na stojánce téměř kontaktní
- společné vystoupení gripena a mistra Šonky na extře je excelentní zážitek
- i přes všechny strasti nezapomenutelný zážitek
18. května 2019 - V. ročník Fichtl Aero Tour na trase Pacov - Táborské letiště (Čápův Dvůr)
Tak dloho jsme na jaře čekali na vhodné podmínky, až jsme se dočkali a výlet si užili ve skvělém počasí. Cesta tam i zpět probíhala bezproblémově. Na táborském letišti jsme uspořádali  velmi jednoduchou soutěž. První tři umístění medailisté dostali kromě účastnických diplomů (jako všichni ostatní) možnost letět půlhodinový let nad Táborem až k Pacovu a okolí. Nutno morálně vyzdvihnout Uhlobarona, který svou odměnu nezištně postoupil Pepovi Bůžkovi. Pochvalu zaslouží i Tomáš P. za materiální podporu konzumentů kávy a především Vláďa Lehovský a jeho manželka Markéta, kteří se postarali o naše hladové žaludky. V konvoji motorek letos zaujal dnes již historický Jawa 20 Pionýr, který i po těch letech a bez velkých úprav vykazoval celou cestu stále skvělou kondici!
8. května 2019 - testovací výlet přípravného výboru na nedaleké zříceniny Šelmberk a Borotín  
Vyčkávání stabilního počasí na velký společný každoroční Fichtl Aero Tour jsme si jen ve čtyřech zkrátili vyjížďkou po zříceninách našeho blízkého okolí.
22. dubna 2019 - Velikonoční pondělí na letišti  
Přes opravdu výjimečně větrné počasí se nás na letišti sešel docela velký počet. Paní Jirousová s dcerou podělily nejen aktivní koledníky výbornými domácími dobrotami a ti nejodvážnější piloti se dokonce pustili do vzduchu. Zaplaťbůh všechny vzlety byly zakončeny i zdárnými přistáními, takže jsme se k domovům vraceli sice řádně vyfoukaní, ale většina i spokojena za dodržení velikonoční tradice.
20. dubna 2019 - Kámen   
Jen tak mezi řečí jsme si řekli, že bychom mohli využít hezkého počasí a dojít si zalétat - slovo dalo slovo a užili jsme si část krásného odpoledne pospolu s letadly.
19. dubna 2019 - u rybníčku ve Lhotě   
Předvelikonoční pohoda a počasí překvapivě nádherné!
22. března 2019 - malá oslava svátku Radka K. ve Lhotě
Využili jsme  jednoho krásného jarního dne k tomu, abychom společně tentokrát v užším kruhu, oslavili svátek Radka K., což se samozřejmě neobešlo bez společného polétání.
17. března 2019 - letiště Kámen
Dnešní setkání se neslo ve znamení výjimečně teplého (a bohužel také výjimečně větrného) počasí, kterému nešlo odolat a tak kdo mohl, vytáhl paty z domova a přišel si aspoň na chvíli zalétat.
24. února 2019 - Kámen
Do hlavní modelářské sezóny je ještě hodně daleko, ale co naplat - když svrbí knipl, nedá se s tím nic dělat :-)
Během odpoledne se krásně vyčasilo, tak není divu, že se nás sešlo toho odpoledne na letišti velké množství. Novinkou po zimě byl dron Standy Buchty a také létající dámské kalhotky (velikostí spíš bombarďáky) Martina Hurdy!
2. února 2019 - "Létání na lyžích" - Tábor, Čápův Dvůr
Přes velmi nepříznivé prognózy větrného a deštivého počasí bylo nakonec v Táboře velmi příjemně. Vítr vůbec nefoukal a z obávaného deště nakonec nespadla ani kapka. Modelářů se sešlo poměrně mnoho, a to nejen z Tábora, ale i širokého okolí. Pro každého účastníka soutěže byl připravený diplom a sada modelářských špendlíků, přičemž ti nejlepší se těšili i z hodnotnějších cen. Jsem osobně moc rád, že putovní cena (lahev alkoholu s malým modelem lyží) zůstává i pro další rok v držení zástupce z řad Kámenských modelářů (vloni vyhrál Libor Patermann, letos Fanda Zelenka). Velmi podařená akce, organizátorům patří velký dík!
1. ledna 2019 - tradiční novoroční létání na Káměně
Kolem 14. hodiny se nás i letos sešlo na tak ošlivě deštivé a větrné počasí docela dost. Ale ti, co vyměnili teplo domácího gauče za nehostinné počasí na letišti, byli odměněni nejen malým symbolickým přípitkem a společným vzájemným přáním hodně zdraví a šťastných přistání do začínajícího roku 2019, ale také pohledem na ohňostroj, především z arzenálu Radka K.

© 2009 Práva Mirka prostředního vyhrazena :-)

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode