2015                                                                           (+J. Zeman)

26. prosince 2015 - Salačova Lhota - společné rozloučení s modelářským rokem 2015
Jak vidno z přiložených fotografií a videa, společenského večera uspořádaného na počest rozloučení s rokem 2015 se v sále Salačovy Lhoty zúčastnilo mnoho našich kamarádů (celkem 25 modelářů). V soutěžích a tombole si ze tří hlavních cen  za své celkové první místo vybral Petr Virčík 30 min. let letadlem, za druhé místo si vybral Pepa Svoboda kompletní PC sestavu a za třetí místo na Fandu Zelenku zbyla i tak krásná cena třetí - 25 kg brambor, lahev medu, medovina. Doufejme, že se ve stejné pohodě budeme moci rozloučit za dvanáct měsíců i s rokem 2016...
13. listopadu 2015 - Kámen      
a Radek zalítává Aero 45.
8. listopadu 2015 - Kámen
Přestože se oficiální zavírání modelářského nebe uskutečnilo už o týden dříve, sluníčko a poměrně příjemné počasí nás vytáhlo na nedělní odpoledne znovu. Užili jsme si polétání i pokec s táborskými kamarády, takže to byla opět neděle, jak má být.
1. listopadu 2015 - Zavírání modelářského nebe nad Kámenem  

Vzhledem k tomu, že se modelářská sezóna 2015 pomalu ale jistě blíží ke svému závěru, nezbylo než se s ní také důstojně rozloučit. A protože k podzimu patří i vítr, tak jsme si zakončení modelářského léta užili opravdu podzimně - včetně opékání klobásek na ohni a pouštění draků. Teď už budeme jen plánovat silvestrovskou modelářskou veselici a pomalu si budeme zalézat do modelářských dílen, abychom měli připravené nové stroje na sezonu příští.

24. října 2015 - Rozloučení s modelářskou sezónou 2015 v Jiřicích

Přijali jsme zřejmě v rekordním počtu za Kámenské modeláře  pozvání LMK Jiřice na jejich setkání u příležitosti ukončení jejich leteckomodelářské sezóny. Sice pofukovalo, ale setkání to bylo jako vždy velmi příjemné a pohodové.

26. září 2015 - Svatováclavské polétání na táborském Všechově

Svatováclavská sobota na Všechově byla dopoledne tentokrát především studeně silně větrná, takže šla do vzduchu pouze letadla, která byla "pracovní" nebo se svými klenoty létali letci, kteří mají pilotáž ale hodně dobře v ruce. Odpoledne už bylo počasí příznivější, tudíž si zalétali všichni, kdo měli s sebou letadlo a chuť na vzduchoplavbu. I přes ne úplně ideální počasi byla po celý den nálada, jako v Táboře vždy, pohostinná, pohodově příjemná a přátelská zároveň, za což patří Táborským tradičně velké poděkování!

19. září 2015 - Kámen

Na neděli hlásili špatné počasí, tak jsme využili pěkného v sobotu a došli si užít pohodového podvečeru na letiště. I tak to byl den plný překvapení - Radek měl premiéru s novým vysílačem, Petr V. s novou signalizací napětí pohodnných baterií u vrtulníku a taťka se stal staronovým majitelem v minulosti ztracených brýlí, které (přestože je někdo v mezidobí na louce přejel traktorem), jsou po vyrovnání nožiček a rámečků opět funkční :-)

12. září 2015 - Nesvačilské podívání

Nevím, jestli je to skutečnost nebo subjektivní dojem, ale mám pocit, že letošní Nesvačilské podívání bylo to nejlepší, co jsem na tamním letišti zažil. Jednak bylo naprosto skvělé počasí (všechno tak akorát a téměř žádný vítr), ale i počet vystavovaných a předváděných letadel byl letos zřejmě rekordní. Nejvíc mě zaujal ve vzduchu majestátný model vojenského dopravního Hercula, ale stejně tak úchvatná podívaná byla na turbínového Gripena, Miga 29 nebo vrtulníka Mil Mi-24. Pro ty z vás, které práce, manželka nebo přítelkyně nepustili s námi, dávám možnost se na tu nádheru podívat alespoň na fotografiích a krátkém videu.

30. srpna 2015 - Kámen

Konec letních školních prázdnin jsme si nemohli při tak krásném letním počasí užít jinak, než společným létáním na letišti. A že se nás sešlo požehnaně! Pomyslnou třešničkou na dortu pak byl první vzlet Láďova velkého Beasta. Ten působí majestátě nejen na zemi, ale i ve vzduchu a v současnosti je bezesporu největším letadlem v naší partě.

9. srpna 2015 - podvečerní polétání na Kámeně

se neslo tentokrát ve znamení nešťastných náhod - Pavel vyleštil EPP samoletkou Radkovi střechu u auta, taťkovi vypadl z karabiny na asfalt vysílač a do třetice všeho špatného se protnuly ve vzduchu letové trasy Radkovy kvadrokoptéry a Toníkova dvouplošníku (4 vrtule udělaly z trupu Toníkova letadla fašírku).

8. srpna 2015 - na akci "Černovicko se baví"

nás se svými modely spolu se mnou zastupovali Pepa Bůžek, Toník Veselý, Radek Kolář, Láďa Lehovský a podpořit nás přijel i Ondra Mencl s manželkou. Je třeba říct, že všichni si zaslouží VELKOU pochvalu, neboť třicetistupňové horko bylo třeba absolvovat s velkou dávkou trpělivosti. Teplota byla tak vysoká, že se to odrazilo i na letošní poměrně nízké účasti diváků, kteří raději volili pobyt u koupaliště a pobavit se přišli až s přicházejícím večerem. Potěšením pro nás bylo, že alespoň u modelářského leteckého simulátoru byla téměř po celou dobu fronta čekajících návštěvníků.

Zvláštní poděkování patří Radkovi, který mi pomáhal před akcí dopoledne stavět i po akci večer sklízet stánky, stejně jako Pepík B, jehož nezištné pomoci kamarádům po skončení akce při uklízení stánků a technického zázemí si v tak pro něj nepříznivém počasí vážím o to víc.

26. července 2015 - Kámen

a v čase letošního žhavého léta po dvou dnech silného suchého větru přišlo jak na modelářskou objednávku odpoledne prototypově klidné a teplotně konečně přijatelné pro naše tradiční nedělní setkání.

Výběr výjimečných událostí v bodech:

- Petr V. předvedl první oficilání letové ukázky svého krásného nového corsaira

- Pavel H. předvedl svůj palec pravé ruky po hlubokém zásahu brusky

- Toník V. předvedl svého pravnoučka, který mu dělal na letišti mechanika

- Petr V. odhalil příčinu občasné ztráty signálu u svého letadla (vadný přijímač)

- Pepa B. nepředvedl další let svého letadla, protože jsem mu těsně před startem nechtíc při asistenci odtrhl výškovku :-(

Ale především sposta létání, povídání a nedělní modelářské pohody...

11. července 2015 - Kámen

letní prázdninový večer s počasím jak na objednávku s absolutním bezvětřím, příjemnou teplotou a jako bonus téměr zázračný příjezd Uhlobarona s možným příslibem jeho znovunalezení cesty na letiště!

30. června 2015 - černovické koupaliště

a na něm v plné parádě tři minihydroplány Magnum. Akce postupovala takto:

1) létání hydroplánů

2) záchrana jednoho z hydroplánů kvadrokoptérou

3) záchrana kvadrokoptéry :-)

21. června 2015 - Kámen

... a toho dne nám Vláďa přivezl (zatím jen na podívání a pojíždění po ploše) velkého Beasta. Už se těšíme, až toho krasavce uvidíme drandit po kámenském nebi!

13. - 14. června 2015 - Tábor, letiště Všechov, akce Modeláři sobě

Velmi rádi jsme přijali osobní pozvání RC model teamu Tábor na jejich akci a v docela početném zastoupení jsme vyrazili na tamní letiště nejen reprezentovat naši čest v jejich velmi povedené soutěži jízdy na Tleskačově bicyklu, ale i příjemně popovídat s modelářskými kamarády. Ze soutěže jsme si odvezli první dvě místa, takže si myslím, že se vůbec nemáme za co stydět. Táborským patří naše velké poděkování za jejich organizaci technicky skvěle zajištěné akce počínaje proviantním zázemím i jistě časově náročnou přípravu soutěže a opravdu hodnotné ceny pro soutěžící. Nejsem si jist, zda si vůbec všichni účastníci a hosté v plném rozsahu uvědomují, kolik starostí, času a finančních prostředků při pořádání takového podniku musí organizátoři obětovat. Z mého pohledu jsou táborští v této oblasti opravdu příkladní. Mrzí mě jediná věc - že jsem si omylem nechal na foťáku zapnuté pro záznam videa malé rozlišení, což v důsledku znamená horší kvalitu záznamu....

6.6.2015 - Kapr v luftě, modelářský letecký den v Kardašově Řečici

Jubilejní desátý ročník létání modelů letadel se nedalekému Model klubu Kardašova Řečice vydařil s počasím přímo tropickým. Na jejich modelářském leteckém dni jsme i my měli svého zpravodajce, čímž Petrovi V. za nás všechny děkuji za poskytnuté fotky a videa. Přestože jsou letadla na videu většinou natáčená poměrně zdálky a vizuálně si je moc neužijeme, poskládal jsem je do krátkého filmu téměř v původní délce kvůli zajímavému zvukovému komentáři všech zúčastněných. Především u komentátora Valašského letectva jsem se docela dobře bavil :-)

31.05.2015 - Kámen a koupaliště Černovice

Poslední májovou neděli jsme si po modelářsku užili tedy dosytosti. První přípravná "suchá" fáze byla na letišti a druhá závěrečná "mokrá varianta" na černovickém koupališti, kde koupali toho dne celkem 4 aktéři (3x premiéra Mangum a 1x Bigless). U letadel bude na plovácích třeba ještě udělat opatření proti nasákávání vodou, ale jinak si myslím, že to budou spolehlivé obojživelné stroje. Zatím je dokonalý pouze Libor (tímto ještě jednou děkujeme za záchranu Radkova letadla a mého krytu od kabiny)!

24. května 2015 - Kámen

Přes poměrně chvílemi nevlídné deštivé počasí se přece jen pár nadšenců z naší party sešlo na letišti. Zlatým hřebem odpoledne byla určitě exibice nového Petrova Albíka a Corsaira. I na fotkách jim to moc sluší!

11. května 2015 - Kámen

Aniž by se někdo s někým předem domlouval, nádherný jarní podvečer nás několik vylákal na společné mimořádné pondělní polétání.

4. května 2015 - Kámen

I když se jednalo o všední den v týdnu a skoro nikdo se dopředu s nikým na společném létání nedomlouval, tak nádherné počasí vylákalo dokonce 7 z nás a společný večer v absolutním bezvětří jsme si náramně užili.

1. května 2015 - Otevírání nebe v Jiřicích

Letos jsme zřejmě v největším zastoupení (5 Kámenských modelářů) navštívili oficiální zahájení letecké modelářské sezóny v Jiřicích. Počasí moc nevyšlo, protože byla teplota kolem 8 st. C a foukal poměrně silný a navíc studený vítr (ráno dokonce ještě poprchávalo). Ale nám to ani moc nevadilo, protože jsme si po dlouhé zimě hezky po modelářsku pokecali a zdravě se před příchodem hlavních letištních radovánek vyhecovali.

27. dubna 2015 - Moudrov

Toník to se svou modelářskou zručností dotáhl při stavbě kapličky téměř k Boží dokonalosti :-) Koneckonců - vždyť i andělé jsou výborní letci...

25. dubna 2015 - Křeč

Zatímco většina lidí považuje letadla za vládce vzduchu, Pavel umí se s svým letadlem navíc i obstojně plavat:-)

25. dubna 2015 - Kámen

I když byla sobota (a většínou se scházíme v neděli), tak jsme si tří černovičtí modeláři našli chvilku na společné polétání, protože teplému jarnímu počasí se prostě nedalo odolat. Vše jsme s  Radkem řádně ze země i ze vzduchu dokumentovali.

23. dubna 2015 - Černovice

Letadla se zvláštním uspořádáním křídel souhrnně později nazývaná delanne se objevila začátetkem druhé světové války a experimentovaly s nimi snad všechny tehdejší válečné mocnosti. Jednou z nich byla jen pro zajímavost i Francie, která letadlo o rozpětí 10 cca metrů a délce přes 7 metrů označovala typově 10C-2. Zalétala ho v roce 1941. Skutečné letadlo dosahovalo rychlosti přes 500 km/h.

Tato kategorie letadel byla předlohou i "našemu" Toníkovi, který podle něj vyrobil vlastní konstrukcí i létající krásný EPP model!. Gratulace mu patří o to větší, že o Toníkovi z vlastní zkušenosti vím, že v počátcích éry EPP nad tímto materiálem tak trochu modelářsky "ohrnoval nos" (jako možná většina z nás), ale dnes i on uznává, že je to pro určité kategorie letadel skvělý stavební materiál. Můj obdiv má za to, že se pustil do nevyzkoušeného experimentu a úplně od prvního nakreslení až do záletu je to jen a jen výsledek jeho práce (stejně jako se mi ze stejnéhoh důvodu líbí Radkův Piper). Chlapci jen tak dál!

Pozn.: v úvodu fotogalerie jsou tři snímky (z toho jednoho plastkového modelu) pro vaši představu skutečných letadel tohoto typu.

19. dubna 2015 - Kámen

Tradiční nedělní setkání na letišti v příjemném počasí - sice poměrně chladno, ale sluníčko svítilo na plné pecky, takže nikomu ani nevadilo, že chvílemi pofukoval svěží větřík.

12. dubna 2015 - Kámen

Jedno z prvních společných setkání letošní modelářské sezóny bylo v počasí, které odpovídalo roční době - tedy v aprílovém. Chvíli sluníčko, chvíli zataženo, chvíli bezvětří, chvíli fujavec a na chvíli dokonce mrholení. Ale my se nevzdáváme a s létáním letos prostě začínáme!

22. března 2015 - polétání v Černovicích na plácku mezi baráky

tento víkend počasí pro setkání na letišti moc nepřálo, a tak jsem rád přijal pozvání od Radka a Toníka, abych se podíval v letu na jejich nové zimní přírustky - malé Pittse od RC-Factory a jejich vlastní tvorbu a chloubu - Radka pipera a Toníka triplána. Mají to chlapci vskutku hezké a stejně tak hezky jim to lítá. Škoda, že pošmourné počasí navíc chvíli před setměním nedalo větší možnosti pro fotografování. Ale i tak to byl klidný relax, na který kamarádi využívají zatravněnou plochu, která je mezi jejich domky.

13. března 2015 - rozloučení s Honzou Zemanem

Po Pepovi Hložkovi před lety přišlo po delší době smutné loučení s dalším modelářským kamarádem, tentokrát Honzou Zemanem z Vokova. Jeho dcera Blanka mě na jeho pohřbu v osobním rozhovoru požádala, zda bych všem, kteří se s jejím tatínkem přišli na pohřeb za modeláře rozloučit, vyřídil poděkování rodiny nejen za účast na pohřbu, ale i za příjemné chvíle, které v posledních létech svého života mohl v přítomnosti naší party strávit. O setkáních prý vždy doma rád vyprávěl a společně s rodinou i prohlíželi naše webové stránky.

Její poděkování tímto vyřizuji a zároveň i já děkuji všem, kdo si mohl ve shonu pracovního dne zařídit volno a přišel se s Honzou osobně rozloučit a přispěl na smuteční věnec. Je mi moc líto, že musím na stránky tentokrát dávat obrázek nejsmutnější, ale i takové věci k lidskému bytí patří, bohužel.

8. března 2015, aneb MDŽ na Kámeně

Přes poměrně velký vítr jsme se po zimě chytili první příležitosti společně pozdravit již skoro jarní sluníčko na letišti. Vláďa zalétal svého nového Baleta a my ostatní jsme pustili do vzduchu již vyzkoušené stroje.

7. února 2015 - "Létání na lyžích" v Táboře

Dnes se uskutečnila dopředu plánovaná akce "Létání na lyžích" pořádaná táborskými modeláři sdruženými v klubu "RC team Tábor" na letišti Čápův dvůr, kam jsme jako Kámenští modeláři byli také pozváni. I když bylo zpočátku mrazivě a mlhavě, v průběhu akce se vyjasnilo a téměř bezvětrné počasí s blankytnou oblohou dalo po obědě všem modelářským nadšencům jednu z mála zimních příležitostí vyvětrat své stroje. Naši čest jsme tentokrát svou přítomností hájili pouze s Radkem K., který i doplnil moje fotozáběry a videa (především těmi ze vzduchu). Přestože byla venku teplota pod nulou, tak teplo leteckého baru, parta skvělých lidí i letecké zážitky nás všechny zahřály. Nezbývá než táborským poděkovat za pozvání na krásnou povedenou akci i pěkné ceny a těšit na další vzájemné setkávání.

1. ledna 2015 - Novoroční létání na Kámeně

Ani letos jsme nenechali nic náhodě a ve velkém počtu jsme tradičně přivítali Nový rok na letišti. Při setkání jsme si připili nealkoholickým šampaňským na zdraví a šťastná přistání všech modelářů. Setkání to bylo sice studené, ale jinak vládla velmi příjemná atmosféra, při které došlo například i na ostřelování létajících objektů hostujícím zástupcem táborského modelářského klubu Tomášem Pap. Zavítal mezi nás po dlouhé době i Karel jako zástupce jihlavské letky. Domů jsme se rozjížděli asi po dvou hodinách zmrlí a spokojení, neboť ani jedno letadlo nedoznalo znatelné újmy.

© 2009 Práva Mirka prostředního vyhrazena :-)

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode