2013

27. prosince 2013 - oslava zakončení roku v Obratani

Od 16 hodin jsme se v patnácti lidech sešli při příležitosti oslavy konce roku 2013, abychom nejen bilancovali uplynulou modelářskou sezonu, ale i střádali plány na rok příští. Nálada se nesla ještě v příjemné doznívající vánoční atmosféře, a tak nám Ježíšek od Vládi neplánovaně každému nadělil i sadu skvělých nabíjecí baterií. Druhou polovinu večera zachvátila skutečně veselá "šipkománie", v níž se ukázal být skvělým přeborníkem Petr V. Přivítali jsme mezi sebou kromě známých tváří i nového kamaráda z Pacova Petra Balouna a během celého večera jsme si pouštěli staré fotografie a modelářská videa. Podle mě jsme se s uplynulou modelářskou sezónou rozloučili důstojně a vskutku "po modelářsku".

10. listopadu 2013 - Kámen

a i když vítr téměř nefoukal a mraky bezprostředně nehrozily deštěm, přece jen teplota kolem 7 st.C po nedělním obědě není na modelářské lítání kvůli chladu na ruce úplně ideální. Přesto jsme si na chvilku na letiště zašli a já si odbyl premiéru s novým Meridianem, ktrého jsem původně plánoval poslat do vzduchu až příští rok na jaře. Touhla ho vyzkoušet prostě zvítězila...

20. října 2013 - historicky zřejmě první opékání modelářských vuřtů na letišti Kámen!

Přes pokročilé datum v kalendáři bylo o dalším víkendu v pořadí za sebou pro nás modeláře velmi příznivé počasí pro létání. Po předchozí dohodě jsme si udělali ohýnek, u kterého jsme střídavě společně poseděli a zpříjemnili si tak chvilky volna mezi létáním. Protože tentokrát nás fotilo a natáčelo více, podařilo se nashromáždit velké množství fotografií  a videí ze země i ze vzduchu. Kromě dalšího krásného videa ze vzduchu Vládi jsou smutnou kapitolou videozáběry přímo z kamery umístěné na trupu velkého Štefanova větroně, který si to z velké výšky po ztrátě ovladatelnosti namířil bohužel přímo do země. Nutno podotknout, že to však byla jediná vada na kráse jinak velmi vydařeného setkání.

13. října 2013 - Kámen

...a po studené deštivé sobotě neděle jak na modelářskou objednávku! No a tak jsme si tu výzvu pochopitelně nemohli nechat ujít a kdo mohl, tak si přišel zalétat. Vzhledem k zatím neokoukané podívané v podobě vlekání velkého větroně dostala tentokrát přednost videokamera před foťákem.

6. října 2013 - Kámen

...a setkání tak velké, jak už hodně dlouho nebylo. Navíc nádherné podzimní počasí a příznivé povětrnostní podmínky. Co si přát víc, prostě SUPER! Kdyby už do konce roku nebylo lepší počasí, tak dnešní den bychom mohli směle označit za "Slavnostní zavírání nebe na letišti Kámen". Kamera z výšky Ládi dokáže navíc udělat nádherné snímky a video v parádním rozlišení. Tedy nezbývá, než si dát video a fotky přehrávat na celou obrazovku a zasnít se při vzpomínce :-)

5. října 2013 - Zavírání nebe v Jiřicích

...bylo ve znamení studeného poměrně silného a chvílemi i nárazového větru, takže se do luftu pustili jen někteří kolegové s EPP combaty. I když se tedy pořádně létat nedalo, tak to bylo jako vždy zajímavé setkání s příjemnými kamarády - modeláři.

2. října 2013 - Částkovice

Po planém pokusu z předchozího týdne na Kámeně, který zhatila nepřízeň počasí, se tentokrát na vedlejším částkovickém letišti vše vydařilo a vlečná i s větroněm mohli dokázat pěti úspěšnými starty i přístáními, že jsou letadla v této sestavě provozuschopná a piloti sehraní...

29. září 2013 - Kámen

...a kvůli příliš silnému větru jen zmařená příprava na vlekání velkého větroně bratří Siberů Moravou Honzy Zemana.

22. září 2013 - Kámen

a pár fotek ze setkání, kde jsem se jen krátce zastavil při cestě do zaměstnání, od Honzy Zemana.

18. srpna 2013 - Kámen

Naladěni po Částkovickém leteckém dni z předchozího dne jsme se sešli na letišti bez velkých přípav. Vláďa přivezl nové dvě legendy válečného nebe, tak bylo i pokoukáníčko na nějaké ty modelářské novinky a díky krásnému počasí se i tentokrát setkání vydařilo. Nebýt toho, že pravděpodobně někdo z nezodpovědných modelářů vysílající ještě na staré frekvenci 35 MHz zapnul bez ověření si shodnosti kanálů a varování svůj vysílač a shodil Pavlovi H. (a tudíž rozbil) i letadlo, mohlo by se říci, že to bylo setkání bez vady a chyby.

17. srpna 2013 - I. ročník Air Show Částkovice - slet UL letadel a modelářský den

S radostí jsme přijali  pozvání kolegů z nedalekého modelářského klubu v Částkovicích a vyrazili za nimi o jedné prázdninové sobotě na výlet "za humna". Organizátoři akce měli nádherné počasí jako na objednávku (slunečno, teplota tak akorát a mítrný větřík), dostatek UL letadel na statickou i letovou ukázku a mnoho spokojených diváků. Shrnuto - podtrženo: velmi podařená akce, za kterou si myslím organizátoři zaslouží podtrženou jedničku!

10. srpna 2013 - akce "Černovicko se baví"

Přes původní nepříznivou prognózu slabé účasti se na poslední chvíli podařilo zajistit účast uspokojivého počtu jak modelářů ta i letadel a aut. Počasí bylo přímo ideální (ani horko ani zima - prostě tak akorát) a navázali jsme i nová kamarádství. Poděkování patří všem, kteří se setkání účastnili nebo alespoň zapůjčili letadla na statickou ukázku.

21. července 2013 - Kámen

Pohodové létání, ve kterém se ale povedla nádherná fotka "Tleskačova létajícího bicyklu" z výrobny Toníka V. v letu.

14. července 2013 - Kámen

Přes nedochvilnost některých účastníků se nás sešlo dostatek na to, abychom si v klidu opět popovídali a zalítali. Prostě pohoda, jako na Kámeně ostatně při modelařině vždy.

7. července 2013 - Kámen

Po krátkém svolání přes net jsme se tuto červencovou neděli sešli nejprve v mírně pofukujícím větru na letišti, abychom zprvu pobesedovali s pilotem nouzového přistání pilota z Havlíčkova Brodu na Cirrusu, posléze vzdáleně atakovali svými modely skutečný horkovzdušný balón prolétající nad letištěm, poté pokračovali pohodovým létáním v utichajícím větru, sledovali prvky vysoké pilotáže obyčejného dětského draka, abychom v závěru setkání s Honzou svedli nechtěný nelítostný soubor o vzdušnou nadvládu, ze kterého si jeho Flash odnesl několik surových kousanců na svém hřbetu od mého Zooma. Honzo ještě jednou se omlouvám...

4. července 2013 - Částkovice

fotky modelářského kamaráda Petra J. ze spřáteleného letiště a jeho skvěle do nejmenších detailů zpracované F-14 s funkční za letu měnitelnou geometrií křídel poskytl Honza Z.

30. června 2013 - Kámen

Prezentace skvěle vypadajícího modelu Pavla H. vyřezaného z EPP a dmychadlového Habu Petra V. byly perlami toho setkání, které se sice uskutečnilo v poměrně silném větru, ale přesto vše dobře dopadlo a letadla všech lítala bez újmy na technickém stavu. 

29. června 2013 - Jiřická SHOW

Pro modeláře poměrně nepříznivé jaro je za námi a máme naopak modelářké léto v plném proudu, jedna akce stíhá druhou. Tentokrát se nás hodně (nejstarší Mirek, Toník V., Ota B., Fanda Z. i Honza Z. a já) vypravilo do nedalekých Jiřic na tamní Show, která (jak jsme se všichni shodli) vydařila nejen krásným počasím, ale i nádhernými letovými ukázkami modelářů z blízkého i vzdálenějšího okolí a celkové velmi přátelskou atmosférou. Připravit akci takových rozměrů dá už hodně zabrat, takže za zorganizování takového setkání patří od nás všech jiřickým i velké poděkování! Pro všechny, kdo se do Jiřic nedostali, přikládáme i hodně fotografií a nějaké video z letových ukázek.

23. června 2013 - Kámen

Přes den počasí nic moc, ale navečer - luxusní modelářské podmínky! Škoda, že takového počasí nevyužilo alespoň na chvíli více kamarádů. Krom jiného Pavel Klimek předvedl svůj elektrodmychadlový tryskáč, jehož rozsah rychlosti v letu nás všechny příjemně zaskočil a všichni také museli uznat, že jeho parašutistický výsadek dokáže nasměrovat na cíl téměř neomylně...

22. června 2013 - Air Show Chotěboř

I na téhle akci jsme měli svého zástupce, konkrétně Honzu Zemana, který s sebou vezl (jako správný "investigativní novinář") svou záznamovou techniku, aby nám ostatním zprostředkoval nějaké obrazové a video zážitky. Přestože se vám možná některé pasáže videa budou zdát poměrně dlouhé a jednotvárné, záměrně jsem je ponechal bez úprav kvůli leckdy zajímavému záznamu doprovodné řeči tamního komentátora...

22. června 2013 - JETI MODEL AMPERFEST v Nesvačilech

Z tohoto leteckého setkání modelářů přivezl Pavel Holkup jak pár fotek, tak i následující dojmy: "Stánků nic moc, skoro nic, ale letadel mraky!" :) Škoda, že si Pavel tentokrát zapomněl kromě mobilu vzít i pořádný foťák, aby mohl více fotit...

15. června 2013 - Podblanické aerovleky

I když v sobotu docela foukalo, přesto jsme měli u Vlašimi na tradičním setkání tamních modelářů (píšu jejich akci i na naše webové stránky v kalendáři modelářských akcí na každý rok) svého zástupce - vyrazil tam Honza Zeman a přivezl pro nás i pár fotek a nějaká videa. Vše vám po zpracování předávám k nahlédnutí a Honzovi tímto za náš všechny děkuji, že nám alespoň takhle zprostředkoval pěknou podívanou.

15. června 2013 - Kámen

Začátek léta nám přinesl tento rok kromě záplav v nížinách poté i obrovská vedra přes 30 st. C, takže na letišti bylo k vydržení až vždy navečer - ale o to více to bylo krásné. Na řadu po dvouletém odkládání přišel krom jiného konečně start již naprosto kompletní velké cessny. A pravda je, že ten čtyřtakt v ní je pro mě srdeční záležitost :-) Také jsme se přesvědčili, jakou "paseku" dokáží napáchat hořící Li-Pol baterie. Hned příští můj nákup u čínských soudruhů bude obsahovat bezpečnostní sáček na jejich přepravu...

8. května 2013 - akce s názvem "Otevírání nebe" v Jiřicích

Snad se v případě tohoto setkání již opravdu dá hovořit o tradici, neboť je to již poněkolikáté, kdy modeláři z Jiřic nedaleko Humpolce zahajují v tak příjemné kamarádské atmosféře společně i se svými pozvanými kamarády modeláři každoročně další leteckou sezónu. Jako vždy perfektně připravená travnatá plocha, mnoho modelářských kamarádů na pokec i výměnu zkušeností a výborné klobásky s posezením - no prostě Jiřice, k tomu není co dodat. Nebýt letos poměrně nepříjemného větru, nebylo by setkání ani co vytknout...

5. května 2013 - Kámen

V dnešní neděli na den výročí Pražského povstání jsme my modeláři scházející se na letišti Kámen také povstali a dorazili v hojném počtu deseti účastníků. Přestože zpočátku to vypadalo deštivě, počasí se nakonec umoudřilo a zalétal si dosytosti opravdu každý. Zlatým hřebem na "omaštění modelářského oka" byla určitě Toníkova samoletka po vzoru Jana Tleskače. Vyblbli jsme se ale tentokrát opravdu všichni - Pavel Klimek shazoval parašitusty úspěšně na cíl; nejstarší Mirek udivoval diváky superrychlou letkou školního hornoplošníka (aniž by přítomným zprvu prozradil konstruktérský úskok - lišáckou výměnu křídla z jiného letadla); Pavel Holkup ukázal v praxi, jak vypadá západní americká hospodářská potravinová pomoc zaostalému východu (nosičem byl jeho mustang); Jarda Kvapil všem přítomným dokazoval, že i hysterická beta se zaseklým plným plynem se dá ve vzduchu s trochou štěstí zkrotit a společným úsilím jsme uskutečnili historicky první slavnostní spuštění cedule (omlouvám se nezasvěceným, ale to je veřejně nepublikovatelná interní záležitost - přítomní vědí). Já ke své velké radosti konečně pustil do vzduchu opraveného malého capa. Pár fotek tentokrát dodal i Honza a ze vzduchu Pavel H.

21. dubna 2013 - akce "Předveď a prodej", Nesvačily

Letošní rok zatím moc hezkých dní nepřinesl a když se včera po obloze proháněly těžké dešťové mraky a foukal ledový vítr, tak málokdo doufal, že se v neděli udělá tak pěkné počasí. Vyrazili jsme s Nejstarším Mirkem a Fandou (tam jsme se potkali i Pavlem Holkupem, kterého doma po jeho domácím jarním bílení za odměnu také pustili) na každoročně první větší modelářskou akci v našem vzdálenostně dostupném okolí - do Nesvačil u Benešova. Letových ukázek sice moc nebylo, ale u stánků prodejců i u aut prodávajících bylo stále plno a obchody jen kvetly. Z létajících účastníků mě asi nejvíc zaujal Jan Sedláček mladší s úžasně rychlým hotlinerem. I když v příloženém videu se v jeho ukázce moc létáním nepokocháte (letadlo létá tak rychle, že není vidět), tak jsem tam jeho letovou ukázku stejně nechal, abyste si mohli poslechnout zajímavá technická data, která o letadle uváděl komentátor.

14. dubna 2013 - Kámen

K tomuto setkání se nedá říct nic jiného, než stručné: "No konečně přišlo jaro a mohli jsme si jít zalítat!". Po velmi dlouhé zimě přišel totiž první skutečně teplý jarní den s podvečerem, který jako by byl na modelářskou objednávku.

1. ledna 2013 - tradiční novoroční setkání na Kámeně

Už podle úvodní fotky je patrné, že se nás letos na tradičním novoročním setkání sešel naprosto rekordní počet! Dlužno dodat, že k tomu jistě notnou měrou přispělo na tuto roční dobu nezvykle krásné počasí (slunečno, téměř bez sněhu a teplota okolo dvou plusových stupňů Celsia). Pokud se člověk ohlédne po minulých ročnících, tak tomu nebylo vždy tak; už jsme zažili i setkání mezi vysokými závějemi sněhu a téměř sněhové bouře. Takže komu to jen trochu vyšlo, přišel se ve smluveném termínu podívat a společně si zalétat. Pokud by bylo pravdivé rčení - "Jak na Nový rok, tak po celý rok", tak máme před sebou rok přímo excelentní!

© 2009 Práva Mirka prostředního vyhrazena :-)

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode