2010

28. prosince 2010 - Pacov, restaurace Na Besedě

V Pacově se uskutečnilo setkání celé naší party i všech pozvaných kamarádů při příležitosti skončení kalendářního roku. Vzhledem k tomu, že nás v původně naplánované restauraci U Kalivodů pro náš velký počet odmítli obsloužit a pro jistotu nám raději vůbec neodemkli a zbaběle zhasli i světla uvnitř lokálu (vidíš Bigglesi, jak se dá kulantně vyhnout tomu, že trochu vázla logistika a přitom tě vůbec nejmenovat, cha cha!), jsme byli nuceni operativně zaujmout náhradní útočiště v restauraci Beseda. Obsluha svižná, ceny mírné - nebylo nač si stěžovat; snad kromě toho, že ve vedlejší místnosti si později přišly "hodit střevícem" děvuchy z místního domova důchodců a kvůli jejich hudebnímu doprovodu trochu stoupla hladina hluku - s tím si ale modelář přivyklý na jekot spalovacího motůrku hravě poradil... Při pěkném posezení jsme probrali všechno možné i nemožné, zavzpomínali na příhody nejen z uplynulého roku, ale i spřádali plány na rok příští. Každý byl vyzván, aby kromě jiného pronesl i nějaké reálné modelářské předsevzetí do roku 2011 a vzhledem k tomu, že bylo vše pečlivě zaznamenáno, vystavuji to i sem na stránky, abychom veřejně mohli zase za rok při ohlédnutí za uplynulou sezónou bilancovat. Tak tedy jednotlivě a postupně, jak se kdo vyjádřil:

- O. Brychta - by rád postavil větroně o rozpětí aspoň 3 metry

- A. Veselý - chce dostat na nebe skoro dokončenou BABYnu 114

- J. Slavata - by chtěl začít po elekroletech létat s nějakým "pořádným" letadlem na spalovák

- Míra nejmladší - by se rád věnoval nejvíce studiu (to mu chválím) a v modelařině by rád nic nerozbil

- Martin (Uhlobaron) - touží po novém elektrovětroni

- Libor (Biggles) - chce dotáhnout do finále Mentora a uklidit pořádně v dílně (podle sebe soudím, že si zrovna lehký úkol nestanovil)

- Pavel Klímek - nějaké éro se zatahovacím podvozkem (POZOR, Pavel dnes 19.01.2011 hlásí, že již splněno!!!)

- Fanda Zelenka - vidí ve svých vizích na obloze Corsaira

- Mirek nejstarší (Seidl) - si chce pohodově zalétat s novým FunCubem

- Pepa Bůžek - by rád dokončil Catalinu

- a já Mirek prostřední - bych už už chtěl poprvé dostat do vzduchu novou Cessnu...

- na konci všech předsevzetí padl i jeden "sci-fi" nápad pokořit cca 30 let starý rekord, který ale záměrně nezveřejňuji, abych to nezakřikl :-)

________________________________

Podle seznamu je vidět, že se nás zas tak málo nesešlo, přestože třeba kvůli mrazivému počasí nepřijeli např. přátelé bratři Slunečkové (po telefonu alespoň popřáli všem hodně zdraví do příštího roku - tímto vyřizuji ostatním) nebo Pepa Hložek, kterému to letos zdraví nedovolilo (tomu pochopitelně přejeme hodně zdraví do celého příštího roku úplně všichni!). Myslím, že tohle setkání bylo přijemné a důstojné zakončení našeho modelářského roku 2010!

17. října 2010 - Jiřice

Toho dne jsme spolu s nejstarším Mirkem vyrazili na výlet do Jiřic, kam jsme byli pozváni od tamních modelářů. Na jejich letišti, které je mimochodem pěkným a klidným zázemím pro tento koníček, bylo k vidění vše od elektroletů a spalováků až po vrtulníky i docela zajímavé UFO, které na fotografiích velmi snadno poznáte. Já osobně nejvíc obdivoval kluky z Jihlavy, protože to, co oni předváděli se svými vrtulníky, se hned tak nevidí. Popírá to snad všechny zákony aerodynamiky a zároveň dokládá, co všechno jsou dnes materiály schopné pevnostně vydržel. To se nedá vypovídat, to se prostě musí vidět.. Na setkání jsme se viděli i s dobrými známými - V. Benda, L. Vaněk, Vaněček, P. Jirous; oprášili stará přátelství - např. Vlasta Čejka z Humpolce, ale i navázali nová - L. Farka z  Jiřic. Zaplaťbůh nebylo tak špatné počasí s deštěm jako předchozího dne, ale i tak byla dost velká zima a pofukoval čerstvý studený vítr, takže jsme od 10-ti do 14-ti hodin docela pěkně prochladli. Ale nejen podívaná na hezká éra, ale i podávané klobásky a horké kafe nás držely při životě.

10. října 2010 - Kámen

- tak tuto neděli bylo na Kámeně opět živo. Podzimní odpolední počasí, které si snad přeje každý modelář - na tuto roční dobu ještě poměrně teplo a hlavně dostatek sluníčka a s pokračujícím odpolednem čím dál slabší vítr. Několik letadel mělo svou premiéru: poprvé si např. zalétal dvoumetrový větroň Voodoo (který, zdá se, ještě pro svou svižnost možná změní majitele výměnou za jiného "oře"), potom třímetrový také konstrukční větroň Monarcha páně Slunečkova a nakonec se pevně chytil kniplů Focke Wulfa po úpravě motorové přepážky nejmladší Míra. Nad plochou se podařilo nejmladšímu Mírovi zvěčnit i jedno skutečné éro, které snad ani není třeba představovat... Na letišti jsme tentokrát byli všicni z naší party, navíc bratři Slunečkové z Kamenice, A.Veselý, O.Brychta, J.Bublík a další, prostě lidí jako máku. Poprvé se na nás přijel podívat také pan Slavata z Načeradce, který byl zřejmě nejvzdálenějším hostem. Mezi fotkami toho dne jsou myslím tentokrát opravdu pěkné záběry - zvláště Focke Wulf se na fotkách vyvedl a až bude mít dokončenu kamufláž, bude na něj ještě hezčí letový pohled.

9. října 2010 - Výlov v Lipici

Všichni jsme byli od Uhlobarona pozváni na výlov jeho rybníka (rybníkářství a chov ryb je kromě létání s modely jeho druhý velký koníček), takže tento článek je na našich stránkách právem také, přestože s "létací" tématikou má opravdu pramálo co společného. Atmosféra ale byla výborná, počasí jako na objednávku krásné, všechno jídlo skvělé a Martin príma hostitel. Myslím, že ti z nás, kteří nemohli nebo nechtěli přijet, mohou jen litovat. Ale aby nelitovali moc, níže pár fotek alespoň pro představu...

19. září 2010 - Kámen

Bylo opravdu živo. Po předchozí rychlé domluvě přes net jsme se nejprve sešli s Uhlobaronem a Mirkem nejstrším (přiznám se, že tentokrát jsem ke všeobecné radosti přijel z nás tří poslední já), pak už ale přijížděli ostatní náhodní modelářští přátelé jeden za druhým. Objevili se Pepa Bublík, dokonce za námi po roce zavítal pan Davídek z Lipice a pár dalších kamarádů. Polétání bylo zprvu v poryvovém větru, ale kolem 18. hodiny už byl ve vzduchu ten pravý klid. Jen kdyby už končící léto nebylo se zapadajícím sluníčkem tak studené...

12. září 2010 - Kámen

Troufám si tvrdit, že dnešní polítání na Kámeně bylo z celého letošního roku nejdelší, protože jsme tam byli někteří už od 14-ti až do 19:45 hodin, kdy nás z plochy vyhnala nejen vzrůstající zima, ale už i rychle postupující rosa a tma. Že jsme si ho ale všichni užili, o tom nepochybujeme nikdo, kdo jsme se tam nakonec sešli - tedy Mirek nejstarší, Uhlobaron, Biggles a já. No a protože letadel ani letců-modelářů není nikdy dost, tak se ještě v průběhu podvečera objevili dobří známí bratši Slunečkové, O. Brychta a A. Veselý. Bylo to vážně povedené odpoledne a podvečer, kdy pokračovalo krásné počasí z předešlého dne a foukal mírný vánek, který ovšem vůbec nebyl na škodu. I kdyby tohle měl být jeden z posledních záchvěvů letošního roku, tak se rozhodně vyvedl!

11. září 2010 - Nesvačilské podívání

- přes smutné výročí americké tragedie s atentátem na dva mrakodrapy my prožili krááásné odpoledne na výletě. Konkrétně jsme byli (Nejstarší Mirek, Fanda Zelenka a Já + Martin Zelenka jako host výpravy) účastníky akce, která má letos již třetí ročník, s názvem Nesvačilské podívání 2010. Oficiální program byl od 13 hodin a už v době, kdy jsme těsně před 13. hodinou za Benešovem vjížděli na tamní letiště, tak bylo jasné, že to bude vzhledem k velkému počtu návštěvníků velká akce. Na tuto roční dobu nezvykle teplé počásí přilákalo opravdu mnoho návštěvníků, kteří mohli shlédnout přes stovku modelů od úplně malých polystyrenových modelů firmy Alfa-model po ty největší, s rozpětím přes 4 metry s motory o objemu přes 200 ccm. Bohužel se během odpoledne staly i tři velké havárie s totální destrukcí modelů, což je na nesvačilském nebi poměrně nevídaná věc. Sešli jsme se tam a také pár slov prohodili s našimi dobrými známými - V. Bendou, O. Brychtou, J. Hložkem, Svobodou i A. Veselým. Pomyslnou třešničkou na dortu byl ovšem náš zážitek při samém odjezdu z letiště, když jsme se zastavili u nedalekého hangáru u jednoho leteckého krasavce! Jakoby právě vyjela z výrobní haly tam totiž majestátně stála nádherná skutečná Avia C-104, u níž jsme si půl hodiny povídali s mužem, který stál u znovuvzkříšení této letadlové akrobatické legendy a vyprávěl o technických peripeticích při výrobě a úředních potížích při získávání povolení k leteckému provozu. Myslím, že tento výlet stál rozhodně za to!! Pro naši vzpomínku i vaši představu jsme si udělali několik fotek, které jsou (stejně jako fotografie z Nesvačilského polítání) k vidění po kliknutí ve fotogalerii níže.

5. září 2010 - Kámen

- toto setkání na Kámeně (dostavili se "jen" všichni tři Mirkové a Uhlobaron) se neslo především ve znamení polétání Uhlobarona a mém ladění motoru MVVS 12,7 ccm, který jak se zdá, už dostává rozum a začíná po domluvách chodit tak, jak má - tedy poměrně spolehlivě. Ještě poladím nějak podvozek (pravděpodobně výměna za odpružený) a už se těším, až dám motorový kryt a konečně bude Spitfire vypadat jako opravdické letadlo. Nejmladší Míra vytáhl na letiště poprvé nový foťák a vypadá to, že bude na letové fotky modelů konečně také to pravé, fotky vypadají fakt pěkně, koukněte na fotogalerii níže (a to ještě nedošlo na úpravy fotek - výřezy atd.!). Za týden se má konat Nesvačilské polítání, tak se všichni těšíme...

22. srpna 2010 - Kámen

- po delší odmlce jsme se opět všichni (kromě malého Míry tedy Mirek nejstarší, Biggles, Uhlobaron, Fanda i já) sešli na letišti! Navíc tam byli i bratři Slunečkové, kteří poprvé provětrali svá éra na spalovací motory a před samým setměním se objevili i O. Brychta a A. Veselý. Počasí bylo nádherné, vítr se s přibývající dobou čím dál víc utišoval, takže nezbylo zkonstatovat, že i tohle polétání se podařilo. Jen je třeba si přece jen trochu postesknout, že podzim se už bohužel blíží...

12. července 2010 - byl den, kdy se počasí opět vydařilo, a tak jsem opět vyzkoušel malou videokameru, tentokrát jsem ji ovšem připevnil na Bellancu. Úhel videozáběru se mi snad už podařilo "vychytat", ale objevila se nová potíž - vibrace spalovacího 4T motoru. V hlavě se mi rodí nový plán - nasadit kameru na větroně s pomocným motorkem, to by snad mělo všechny potíže maximálně eliminovat. Na letišti jsme toho dne byli s Nejzkušenější a Bigglesem.

4. července 2010 - Kámen

- a opět bylo živo, tentokrát se objevili i bratři Slunečkové, kteří se s námi zkontaktovali nejprve přes internetové stránky. Přivezli s sebou svá letadla i životní partnerky, což je ostatně patrné i z následujících fotografií. Byl to krásný letní den, který byl pro modelařské vyžití jako stvořený!

27. června 2010 - Kámen

- bylo tak neskutečně hezké letní počasí, že by bylo opravdu hanba nevyužít ho na létání. V průběhu odpoledne se tam sešli snad všichni známí (vyjma toho roku tradičně Uhlobarona, který se letos při dobývání černého zlata snad už prokopává někam k Austrálii), takže návštěvou poctili i Antonín Veselý a Ota Brychta a konečně jsme se dali do většího hovoru i s Honzou Zemanem z Vokova, který po nebi honil svého "větrem ošlehaného" akrobata. Aby nás tam nebylo málo, tak se objevili i další modeláři z Pacova. Toho dne vznikla spousta hezkých dokumentačních fotografií, které si můžete prohlédnout v odkazu níže.

13. června 2010 - Kámen

- a dnes jsme byli na Kámeně opět. Počasí sice pod mrakem, ale úplné bezvětří a tak tu byl prostor opět pro naše letecké radovánky. Uhlobaron i Malej Míra s Fandou se sice nedostavili, ale všichni ostatní si letní počasí nenachali ujít. Na ploše s námi byli dnešního dne i další kolegové z Pacova.

6. června 2010 - Kámen

- byla na Kámeně vzhledem k tomu, že byly letní měsíce, zima "jako pes"; snad to byl také důvod, proč se všem dvakrát nechtělo přijet. Ale příznivci létání z naší party přece jen dorazili (Mirek nejstarší, Biggles, Malej Míra a já) a jak to vypadalo v poměrně silném větru, je vidět na následujících fotografiích. Poprvé jsme se také toho dne potkali a seznámili s Honzou Zemanem z Vokova.

9. května 2010 - Kámen

- byl pěkný slunečný den, kdy byli přítomni na letišti kromě mě i nejstarší Mirek, Biggles a Malej Míra. Já ve stejný den poprvé zkusil na model letadla připevnit i malou videokamerku, kterou jsem se pokoušel snímat z výšky kámenské letiště. Nosičem se stala Extra z EPP. Ukázalo se, že je třeba kamerku objektivem zaměřit mimo kotouč vrtule, co nejvíce eliminovat vibrace a především zvolit vhodný úhel snímání obrazu, aby v záběru nebyla vidět hlavně zem nebo naopak nebe, ale aby bylo v záběru naopak dobře vidět rozhraní horizontu, což se zdá první předpoklad pěkné videosekvence. Záběry zatím zajímavé a pro nás nové, ale chtělo by tomu zjevně ještě "vychytat mouchy".

 
 

 

25. dubna 2010 - Akce "Předveď a prodej" v Nesvačilech

- jsme všichni kromě Uhlobarona jeli na jarní výlet do Nesvačil navštívit akci Předveď a prodej. Letadel a nápadů k vidění spousta, počasí nádherně vyšlo, klobása s hořčicí také zbyla na každého - takže nebylo, nač si stěžovat! První premiéru si tu odbyla i naše nová trička prozrazující společný zájem o létání na Kámeně...

21. března 2010

- přestože byla v první jarní den roku 2010 hodně nepříjemná zima, neodolali jsme volání dlouho potlačované letecké touhy a vyrazili společně na letiště znovu, i když tentokrát v neúplné sestavě, tedy pouze Biggles, Uhlobaron a já. Zima a poměrně silný vítr nás sice po nějaké chvíli vyhnaly z plochy, ale ta chvilka stála za to, ostatně jako vždy.

28. února 2010

- začalo to zmatky nejprve kolem účasti a pak i doby příjezdu na letiště a podobně to pokračovalo, takže jsme se na ploše pěkně jeden za druhým střídali, aniž bychom vzájemně o sobě i věděli (všechny detaily jsme si řekli až později). Vznikly ale i tři následující záběry s opravdu zimní tématikou, ze které vyzařuje toho dne velmi nevlídné počasí.

1. ledna 2010 - Kámenské letiště a černovická sokolovna

- toho dne na Nový rok jsme se sešli na kámenském letišti vlastně už tradičně, protože to nebylo na samém začátku kalendářního roku poprvé v historii. Přítomni byli všichni - tedy Mirek nejstarší, Biggles, Fanda, Uhlobaron, nejmladší Míra i já. Protože po sněhu letos nebylo ani památky, tak jsme si všichni dosyta zalítali a nakonec s příchodem tmy se i skoro všichni zahřáli u kamen u horkého čaje v černovické hospůdce, kde jsme spřádali plány na celý letošní rok.

© 2009 Práva Mirka prostředního vyhrazena :-)

Tvorba www stránek zdarmaWebnode