2011                                                                                (+J. Hložek)

28.12.2011 - Pacov, setkání v hospodě U Kalivodů na závěr roku 2011

Dnešního dne jsme se šešli na už tradičním setkání u příležitosti ukončení kalendářního roku, tentokrát v pacovské hospodě U Kalivodů. Jak vidno z fotografií, dorazil nejstarší Mirek, Toník Veselý, Ota Brachta, Fanda Zelenka, Libor Patermann, Pavel Klimek, Pepa Bůžek (a já). Uhlobaron se omluvil, neboť topná sezona je v plném proudu a jezdil do tmy s otopem. S Honzou Zemanem jsem muvil, všechny pozdravoval, ale pro rekonvalescenci s chemoterapií se ze setkání omluvil a těší se na jarní létání. Bratři Slunečkové se ozvali s tím, abych vyřídl všem ostatním pozdravy, ale jeden měl jiné setkání se spolupracovníky a druhý nerad jezdí autem potmě. Kromě posezení u pivka a dobrého guláše jsme bilancovali úspěšnost loňských plánů a spřádali plány pro rok následující.

 
Splnění předsevzetí na rok 2011 od kamarádů přítomných na setkání před rokem (2010):

O. Brychta - by rád postavil větroně o rozpětí aspoň 3 metry

- splněno

A. Veselý - chce dostat na nebe skoro dokončenou BABYnu 114

- projekt nevyšel, Babyně chyběly podstatné části, zato si pořídil nového Hiteca soupravu

J. Slavata - by chtěl začít po elekroletech létat s nějakým "pořádným" letadlem na spalovák

- na  letošním setkání chyběl

Míra nejmladší - by se rád věnoval nejvíce studiu (to mu chválím) a v modelařině by rád nic nerozbil

- na setkání kvůli připravě na zkoušku z anatomie chyběl, ale předpoklad splněn

Martin (Uhlobaron) - touží po novém elektrovětroni

- na letošním setkání chyběl (omluven pro pracovní vytížení) projekt nevyšel

Libor (Biggles) - chce dotáhnout do finále Mentora a uklidit pořádně v dílně

- Mentor ještě ve finále není a v dílně je prý stále "pracovní chaos"

Pavel Klímek - nějaké éro se zatahovacím podvozkem

- splněno

Fanda Zelenka - vidí ve svých vizích na obloze Corsaira

- plány splněny, Corsair ve vzduchu létal

Mirek nejstarší (Seidl) - si chce pohodově zalétat s novým FunCubem

- předsevzetí splněno, FucCub je ve vzduchu jako doma

Pepa Bůžek - by rád dokončil Catalinu

- podle Pepy projedkt Cataliny nevyšel tak, jak si přál

já Mirek prostřední - bych už už chtěl poprvé dostat do vzduchu novou Cessnu...

- Cessna sice ještě nelétala, zato je dokončen se zatahovacím podvozkem Spitfire a ve vzduchu lélal i Rafale na dmychadlo

na konci všech předsevzetí padl i jeden "sci-fi" nápad pokořit cca 30 let starý rekord (dálkový přelet modelu)

- nesplněno (plány z říže sci-fi se nemají dávat :-), v tomhle nám starší modeláři tedy "natrhli triko"

 

Nová předsevzetí na rok 2012:

O. Brychta - by rád postavil dalšího nového větroně, do rozpětí pod 3 metry už nejde

A. Veselý - postavit a zalétat nějakého (ještě nespecifikováno) nového historika

Libor (Biggles) - osadit konečně soupravu novým 2,4 GHz modulem a do letadel naložit nové přijímače

Pavel Klímek - slepit havarovaného Mustanga, pořídit a zalétat na elektrodmychadlo metrového Raptora

Fanda Zelenka - pořídit si určitě nějaké nové letadlo (zatím nerozhodnut jaké)

Mirek nejstarší (Seidl) - postavit  nějakého elektro dvoumotoráka

Pepa Bůžek - nějaké nové menší letadlo na 400 motor

já Mirek prostřední - přesunuto vybavení a zalétání velké Cessny

5. listopadu 2011 - Pacov, Propad

jsem zavítal po pozvání Pavla Klimka na krátkou chvíli na pacovský Propad, kde s jeho synem vytváří základ budoucí modelářské buggy závodní dráhy. Místo si našli vzadu za motokrosovou tratí a nutno dodat, že začali moc pěkně. Stejně jako Pavel se i já těším na to, až si tak pěkné místo k závodění najdou další zájemci z řad tohoto odvětví modelářského koníčka.

30. října 2011 Kámen

Naše dnešní "dušičkové" létání se neslo ve znamení toho, že nebylo předem vůbec naplánované, ale na letištní plochu nás vytáhlo počasí, které se po pochmurném a deštivém týdnu nečekaně a náhle vylepšilo a na podzimní obloze vykouzlilo přímo příkladné letové podmínky. Svou letovou premiéru při řízení dmychadla jsem si tak odbyl i já při pilotáži mého nového Rafale.

08. října 2011 Jiřice

jsme se s nejstarším Mirkem zajeli podívat na spřátelené modelářské letiště do Jiřic. Ovšem počasí bylo spíš "na draka" než na pohodové polétání (proměnlivý vítr, chlad a častý déšť), a tak letadel bylo vidět ve vzduchu poměrně málo. Setkání s kamarády bylo ale příjemné a přátelské, nepřízeň počasí ho nijak negativně nepoznamenalo.

11. září 2011 Kámen

jsme se na Kámeně sešli zřejmě v jednom z posledních víkendů s hezkým letním počasí, jak je vidět podle fotografií.

10. září 2011 Nesvačily

Toho dne jsme na výlet do Nesvačil u Benešova vyrazili spolu s nejstarším Mirkem a Fandou Zelenkou. Zpočátku zamračené počasí se kolem 14. hodiny probralo a na nesvačilském nebi bylo opravdu co ke koukání. Asi všechny nejvíc zaujala velká maketa JAS 39 Gripen, která létala na skutečnou kerosinem poháněnou turbinu a let tohoto stroje byl vskutku impozantní. Něco z toho jsem se pro vás (hlavně pro tebe Uhlobarone, jak jsme se domlouvali) zvěčnil na přiložených fotografiích a krátkém videu, jak vidno níže.

4. září 2011 - Kámen

První zářijová neděle by se pro nás zřejmě mohla směle nazvat "výjimečná", neboť se na kámenskou plochu dostavil snad rekordní počet modelářů najednou od letošního jara. Z naší party chyběl jen Biggles (velká škoda) a z ostatních zavítal Pavel Klimek (který se pomalu ale jistě stává jedním z nás), bratři Slunečkové (nový větroň jim krásně lítá), vokovský Honza, Toník Veselý, Pepa Bublík (i když tentokrát létal jen na motorce:-), Ota Brychta; ale dostavily se i zcela nové tváře - Pavel Holkup z Křeče, p. Pokorný ze Salačovy Lhoty (snad jsem nespletl příjmení a křestní jméno nevím, zapomněl jsem se zeptat) s celou rodinou a ještě Jiří Dovalil z Jindřichova Hradce s nádherným čtyřmetrovým větroněm a manželkou.

Létalo se parádně, nezáludný mírný vítr se později dokonce zcela utišil, teplota na 27 st. C, takže jsem svého Voodoo opatřil kamerou (u které se mi snad konečně podařil nastavit ten správný úhel) a natočil z ptačí perspektivy nejen v různých výškách letištní plochu s okolím, ale i sousední obec Věžnou, jak se můžete přesvědčit na přiloženém videu pod tímhle článkem.

28. srpna 2011 - Kámen

V tuto neděli jsme se sešli opět v hojném počtu, kdy včetně nejstaršího Mirka, Fandy Zelenky, Bigglese, Pavla Klimka a bratří Slunečkových přijel opět i Honza z Vokova, Toník Veselý a nakonec se zastavil i Pepa Bublík. Počasí bylo velmi příjemné bez zbytečného horka, mírný vítr se s postupujícím večerem zcela uklidnil a teplota se v 18 hodin ustálila na ideálních 21 stupnů Celsia. Na jedné z fotek se krásně povedl snímek Pavlova Zera (vynikne, když si fotku dáte zobrazit v plném rozlišení přes celý monitor). Bohužel musím konstatovat, že mě se nepodařilo to lepší video s klidným obrazem, neboť když jsem konečně srovnal své Voodoo po připevnění videokamery do vodorovného letu po druhém startu, tak jsem asi špatně zapnul videokameru a videonahrávku z kamery nenatočil.

21. srpna 2011 - Kámen

- toho dne jsme se sešli z naší party po hodně dlouhé době (!) kromě Uhlobarona všichni a navíc za námi zavítal i Honza z Vokova, Pepa Bůžek z Pacova, Martin a Petr Zelenkovi, Pavel Klimek a na sklonku dne i Martin Hurda a Pepa Bublík. Přestože léto letos nebylo podle počasí skoro žádné (stále chladno a přemíra srážek), toho dne bylo na Kámeně přímo ideálně - teplota kolem 28 st. C a vítr jen mírný. Velmi příjemně ovšem překvapil Biggles, který pro všechny připravil "stánek s občerstvením" a dokonce jsme recesisticky načnutím a přípitkem šampaňského zahájili a zároveň zakončili hlavní modelářskou sezónu. Škoda jen, že takových setkání je letos kvůli všelijakým povinnostem každého z nás tak málo...

6. července 2011 - Kámen

jsme se v tento státní svátek na letišti sešli jen tři - tedy nejstarší Mirek, Martin Hurda z Pelhřimova a já. Počasí bylo nádherné a tak nejstarší M. zalétnul novou elektro Cessnu 182 a Martin vytáhl do vzduchu svého letošního nového Sbacha s benzínovým motorem Rotto. Jako velmi pěkné éro vypadá i nový třímetrový větroň BK Condor Magic Oty Brychty, který zatím "létá" jen u něj z garáže na zahradu, ale už na zemi je větroň velký fešák!

2. července 2011 - Jiřice

proběhl modelářský letecký den v Jiřicích s názvem "Jiřická show 2011", kterého jsme se zúčastnili z naší party s nejstarším Mirkem. Přestože organizátorům počasí moc nepřálo (dešťoové přeháňky, větrné turbulence a na toto roční období poměrně chladno), tak se celá akce pořadatelům myslím podařila zvládnout na jedničku. Létalo na podmínky tak malého letiště poměrně hodně účastníků a přišlo i dost diváků. Vrcholem a "tahákem" akce bylo určitě vystoupení Jirky Jarolímka s obřím akrobatem, kterého můžete vidět na krátkém videu, stejně jako některé další účastníky na fotkách.

17. dubna 2011 - Nesvačily

- většina z nás vyrazila k obci Nesvačily poblíž Benešova na jarní akci "Předveď a prodej". Letos bylo velmi slunečné počasí, mírně pofukovalo a návštěvníků bylo přesto zdánlivě o něco méně než v minulých ročnících.

17. dubna 2011 - Kámen
Po Nesvačilech jsme si ještě nevačer došli na chvíli zalétat na Kámen.

 

2.-3. dubna 2011 - Kámen

- v sobotu jsme se sešli jen na chvilinku v malém počtu, zato v neděli bylo na letišti doslova nabito. Létalo se od 15-ti hodin skoro až do 20. hodiny, neděle (3. dubna) trhla i republikový teplotni rekord za dobu, kdy se vůbec teplota na území ČR měří (na letišti teploměr ukazoval 19,2°C a občasný vítr kolem 9,3 km/hod). Výjimečně teplé počasí nás hodně navnadilo k létání, už aby bylo počasí s přicházejícím létem stabilnější...

27., 29. a 30. března 2011 - Kámen

- jsme se sešli v neděli v nebývale hojném počtu, jak vidno hned na první fotografii. Přestože pofukoval ten den nárazy vítr až kolem 11 km/h a teplota k večeru nebyla ani trochu jarní, přesto jsme se rádi sešli a povídali o plánech na novou sezónu. Ve středu a ve čtvrtek se nás sešlo náhodně jen pár (ve středu Biggles, nejstarší Mirek, Pavel K. a já; ve čtvrtek stejné složení bez Bigglese), kteří jsme neodolali jasnému slunečnému počasí a přišli si aspoň na hodinku "vyčistit hlavu". (fotografie jsou ze všech tří dnů)

20. března 2011 - Kámen

- jsme se sešli s Pavlem Klimkem na letišti nakonec jen sami dva. Vítr foukal od severozápadu 14 km/h a o ranním slučníčku jsme si nechali jen zdát, takže opravdu dnešní setkání moc společného s jarem nemělo. Účel ale splnilo - létalo se a Pavel přivezl na plochu alespoň ukázat své dva nové "fešáky". Musím uznat, že se sám těším, až uvidím velkého polystyrenového mustanga se zatahovacím podvozkem ve vzduchu...

15. března 2011 - Kámen

- při dnešním narychlo svolaném setkání v pracovním týdnu (krásné počasí byla výzva) až od 17 hodin bylo sice vizuálně hezké počasí, ale při řízení letadla ve vzduchu prsty na vysílačce přece jen Bigglese, nejstaršího Mirka i mě před odjezdem stále ještě zábly. Vítr 12 km/h foukal poměrně stálý, žádné poryvy, při příjezdu 10 st. C.

12. a 13. března 2011 - Kámen

- o tomto víkendu nás skoro jarní slunečné počasí vytáhlo na letiště v sobotu i v neděli. V sobotu tam Honza Z. ladil svůj nový benziňák v novém letadle ze zimní stavby. Kromě něj si zalétali nejstarší Mirek, Uhlobaron, Biggles a já. Mě se ovšem podařilo při jednom nepovedeném manévru svou letitou dobrou EPP Extru upravit tak, že se chuděra stará zlomila v pase (viz fota níže). V neděli jsem ji ovšem už proháněl znovu po opravě po nebi, ten den i přes silný a studený vítr na plochu dorazili také Uhlobaron, Biggles, nejstarší Mirek s Fandou (dnes létal jeho nový drak éra Easystara se starou "převlečenou" výbavou) a Pepa B.

05. března 2011 - Kámen

- jsme se sešli úplně neplánovaně a jen na malou chvíli (Honza Zeman tam byl první, pak se k němu přidal nejstarší Mirek a když jsem jel okolo letiště náhodně já a uviděl tam ty dva, tak mi to prostě nedalo). Honza se trápil se spalováky (asi se jim v té zimě nechtělo pracovat), ale nakonec se aspoň na chvíli do vzduchu dostal, nejstarší prohnal po obloze nového FunCuba a já vyvětral svou novinku letošní sezony Voodoo.  Přestože den byl přes čas oběda jako vymalovaný, tak kolem 15. hodiny začal foukat poměrně studený a poryvový vítr (mě po jednom letu tak zmrzaly ruce, že jsem už druhé baterky ani nevylítal) a byli jsme rádi, že jsme plochu opustili.

30. ledna 2011 - Kámen

- jsme se po předchozím svolání přes internet sešli jen ve čtyřech (Biggles, nejmladší Míra, Pavel Klímek a já) na zasněžené ploše letiště při teplotě kolem -5 st.C. Zpočátku vítr nefoukal, ale než jsme rozbalili "nádobíčko", začalo pofukoval až 12 km/hod. Přesto se ale postupně po jednom všichni pustili do létání, jak je vidět na přiložených fotkách a videu. Na letišti jsme s posledním lednovým sluníčkem strávili asi hodinu a půl, tentokrát bez tak strašného pocitu chladu jako při předchozím setkání.

23. ledna 2011 - Kámen

- jsme se opět po předchozích zmatcích přece jen na letišti v neděli sešli. Venkovní teplota podle číselné hodnoty sice nic moc (- 5 st. C) zimní, ale pocitově přímo arktická, možná i kvůli nepříjemně studenému větru, který nebyl moc prudký, ale zato pofukoval stále a kvůli nevhodné vlhkosti vzduchu byl opravdu velmi nepříjemný. Dokonce se tentokrát objevil i Fanda, který prohnal v mrazivém počasí svého starého dobrého Dragona s lyžemi (pochvala za účast!). Nechyběl nejstarší Mirek (s novým FunCubem!) a Biggles (ten opět nezřídka v rouše indiánské babičky) a já, dnes bez letadel pouze v roli fotodokumentátora. Jak je vidět i podle následujících fotografií, drobnou nehodu utpěl Bigglesův EasyStar. Mám dojem, že počasí nás opět upozornilo svými projevy na to, že do jara je stále ještě daleko.

16. ledna 2011 - Kámen

- dnešní dvouhodinové setkání na letecké ploše Kámen se neslo zpočátku v duchu poryvového větru o rychlosti 10 - 17 km/h, který se však v průběhu doby utišoval čím dál více, až se změnil v mírné pofukování, které už nečinilo žádné potíže ani lehčím letadlům. Na to, že byla polovina ledna, bylo letiště překvapivě zcela bez sněhu, teplota kolem 7 st. C a slunečno. Z naší party chyběl Fanda a tentokrát i Uhlobaron, který má však omluvenku (od svého otce). Přijel nás ale naopak poprvé navštívit Pepa Bůžek s FunCubem a TwinStarem - ten se nejvíce líbil nejstaršímu Mirkovi (ale ani Bigglesovi by nebyl proti srsti..). Stejně tak dorazili i A. Veselý, Pavel Klímek a Jarda Kvapil. Přestože bylo tak krásně, ruce zábly...

1. ledna 2011 - zemřel kamarád modelář Pepa Hložek

Bohužel nás všechny v tento první den nastupujícího roku zasáhla i velmi smutná zpráva o úmrtí modelářského kamaráda Pepy Hložka ze Zlátenky, na kterého budeme všichni vždy rádi vzpomínat...

 

1.ledna 2011 - Kámen

- tradiční novoroční setkání na Kámeně od 14:00 hodin tentokrát proběhlo v duchu opravdu velmi nevlídného počasí, které spočívalo v nárazovém větru chvílemi až 43 km/hod, přičemž ke konci začalo dokonce drobně sněžit, to všechno při teplotě kolem -20C. Postupně jsme se tam sešli z naší party všichni kromě Fandy Zelenky a navíc nás přijel svou účastí podpořit i p. Slavata z Načeradce a Pavel Klímek z Pacova. V době společně strávené hodiny (delší čas to opravdu v té zimě nešlo vydržet) jsme někteří prohnali po ploše buggynu Pavla Klímka a já do vzduchu na chvíli vypustil provětrat svou starou dobrou EPP Extru, přičemž o požitku z příjemné pilotáže se v té slotě ale moc hovořit nedalo.

© 2009 Práva Mirka prostředního vyhrazena :-)

Tvorba www stránek zdarmaWebnode