Kterak odstranit vlhkost z paliva?

09.09.2010 18:47

Dá se odstranit poměrně snadno pomocí sířanu měďnatého bezvodého (vyžíhaná skalice modrá na bílý prášek). Postup je velice jednoduchý:
Skalici modrou (tedy CuSO4.5H2O - pentahydrát), kterou lze poměrně levně zakoupit v drogerii nebo zahradníckých potřebách, vyžíháme ve starém hrnci, nebo pánvi tak dlouho, dokud se modrý prášek nepromění na bílý. Ten pak nasypeme do alkoholu, nebo i do hotového staršího paliva a zamícháme. Prášek se obarví opět do modra (tím, že vlastně vysaje zbytkovou vodu z alkoholu a bezvodý sířan se opět promění na pentahydrát). Necháme ho potom usadit a palivo scedíme. Usazeninu můžeme opakovaně vyžíhat, nemusíme ji vyhazovat. Tenhle postup opakujeme do té doby, dokud bezvodý bílý prášek vyžíhané skalice už nemodrá (to je známka, že v palivu, nebo alkoholu už žádná zbytková voda není). Pak přidáme asi 2% benzínu a palivo dobře zazátkujeme (nejlépe přelepit uzávěr izolační páskou). Nikdo nemusí mít obavu, že by takhle upravované palivo mohlo motoru nejak uškodit, protože skalice je rozpustná pouze ve vodě, ale v alkoholech, benzínu a olejech nikoliv. Důkladné usazení a přefiltrování paliva opravdu stačí. Dokonce se ani nedoporučuje palivo příliš pečlivě a zdlouhavě filtrovat, raději jej jen stočit jako víno, protože při dlouhém filtrování se palivo opět dostáva do styku s vlhkým vzduchem a zase tím nejakou vodu do sebe nasaje. Rozhodně takovéhle palivo bez zbytkové vody prospěje stabilitě chodu motoru i jeho výkonu. Použití denaturáku bez téhle úpravy je dokonce prakticky nemožné, ponevadž běžně prodávaný má v sobě někdy i 10% vody (nikdo to totiž nezkoumá, protože pro bězné užití v domácnosti to zřejmě nikomu nevadí).
Jen pozor! Skalice modrá je jedovatá a neměla by se vylévat do kanalizace, zejména pokud má někdo vlastní miničističku s nasazenými bakteriemi. Skalice totiž tuhle bakteriálni flóru spolehlivě zničí a odpad se pak už nebude rozkládat. V městském systému se to možná ztratí, ale taky bych to nedělal ve větším množství. Nejlepší je tu skalici neustále recyklovat žíháním a jedno kilogramové balení pak může vydržet opravdu navždy.

Pozn.: autorem příspěvku je přispěvatel modelářského fóra s autorskou zkratkou VTjr

© 2009 Práva Mirka prostředního vyhrazena :-)

Tvorba www stránek zdarmaWebnode