EPP - stavba a úpravy modelů - lepení, broušení, tmelení a barvení

19.10.2010 18:43

Extrudovaný polypropylén (EPP) má mnoho výtečných vlastností pro které je tak oblíben u modelářů. Modely se z něj hlavně rychle staví i opravují což jej předurčuje k výrobě rekreačních modelů.Hlavní výhodou EPP je z hlediska konstrukčního a poté i z hlediska letových vlastností jeho poréznost. Protože se nesnažíme o dokonalý, hladký povrch - takže jako prakticky vedlejší produkt získáme výborné letové vlastnosti modelu, kdy turbulentní mezní vrstva vzduchu, která vzniká na „chlupatém“ povrchu křídla, má menší snahu se odtrhnout od profilu než na povrchu hladkém. Model se dá tedy více „přetáhnout“ bez nebezpečí pádu do vývrtky a tím zjednodušeně získáme příjemné letové vlastnosti modelu.

Lepení EPP

K lepení EPP se může použít obyčejné Kyanoakrylátové lepidlo CA (známé jako vteřiňák, prstolep nebo Crazy Glue), neboť EPP neleptá. Lepidlo umožňuje buď jen rychlou fixaci dílů nebo i dokonalý spoj. Dodává se ve třech hustotách - každá z nich má své výhody a doporučenou aplikaci. Větší objemy lepidla nebo větší plochy lepené vteřinovým lepidlem je doporučeno „urychlit“ aktivátorem, který zkrátí proces tvrdnutí lepidla. Tady je třeba připomenout, že při použití Aktivátoru se rychle zvýší teplota lepidla a tím se EPP materiál ve spoji „speče“ a vytvoří velice tvrdou hmotu, která se špatně brousí.  Pokud nám takový „svár“ vystupuje nad povrch a vadí - lze jej jedině odříznout ostrým nožem. Tohoto efektu se dá využít pro vytvoření „Koutového spoje“ mezi dvěma kolmými deskami při lepení „Natupo“. Takový spoj je velice pevný i v případě že má pouze malou plochu na které se desky stýkají.

Obr.: koutový spoj

     Výhodou vteřinového lepidla je i možnost zakoupit „De-Bonder“- tedy „rozlepovač“, kterým lepidlo na místech, kde nemá být, rozpustíme a otřeme třeba papírovou utěrkou. Lze jej samozřejmě použít i na rozlepení prstů… Cena Vteřinového lepidla je ovšem vyšší, na některé spoje by byla jeho spotřeba příliš velká a na některé aplikace není nejvhodnější- proto je lepší lepidla kombinovat.

     Dalším z lepidel, které použijeme při stavbě, je Polyuretanové (PU) expanzivní lepidlo (Purex, Soudal 66A D4). Tato lepidla před vytvrdnutím lehce napění a tím vyplní případné nepřesnosti mezi lepenými plochami a lepený spoj je pevnější než okolní EPP materiál. Zvětšit pěnivost PU lepidla lze lehkým navlhčením lepených ploch. Výhodné je také lepený spoj přelepit lakýrnickou papírovou páskou, která zabrání vypěnění lepidla nad povrch lepených částí, kde se pak jen špatně odstraňuje - když už se to stane, tak přeteklé a vytvrdlé lepidlo odřízneme - při broušení dvou nestejně tvrdých materiálů vždycky „podbrousíme“ ten měkčí - v našem případě EPP.

Obr.: ochrana před lepidlem

 Posledním typem lepidla, které budeme při stavbě používat, je Lepidlo Kontaktní - (LA Tmel, Chemoprén) Tato lepidla se nanáší na obě lepené části, kde se nechají „zavadnout“, aby na dotyk nelepila a pak se přiloží již na  místo, kde mají být. Většinou je to již na trvalo a není zde možnost pozdější korekce nebo změny polohy. Při pokusu díly od sebe odtrhnout se většinou jeden z dílů poškodí.

Na lepení některých částí použijeme nejlépe kombinaci dvou lepidel -

1 - první lepidlo nám pomůže díly k sobě rychle a pevně fixovat a uzavře lepidlo druhé (Vteřinové lepidlo - středně husté, LA Tmel)
2 - druhé lepidlo vytvoří pevný spoj a případné nedokonalosti dosedacích ploch dopění (Purex)

Obr.: dvojí lepení

 
Řezání EPP

EPP se jednoduše řeže ostrým nožem nebo čepelkou žiletky. Pokud ale chceme vyříznout drážky různého tvaru a hloubky (pro nosníky, silové kabely, montážní otvory), použijeme upravené očko trafopájky - stačí obyčejná pistolová. Očka vyrobíme z měděného drátu o průměru 0,7mm a více. Takové očko musí být samonosné a nesmí se při ohřátí a průchodu EPP materiálem ohýbat. Toto řešení má výhodu v tom, že můžeme vyříznout libovolně velkou dutinu pod povrchem, ale viditelná bude jen tenká linka na povrchu, kudy očko do materiálu vniklo.

Obr.: tvarovaná očka do trafopájky

Vyříznutý materiál vyndáme z drážky pinzetou nebo plochým šroubovákem.

Obr.: vyjmutí materiálu pinzetou

Vložíme kabely, nosníky, bowdeny a zalijeme řídkým vteřinovým lepidlem. Můžeme zastříknout aktivátorem a položíme na rovnou podložku, aby se nám díl nezkroutil. Spáru můžeme přetmelit a nebo přelepit textilní páskou.

 

Broušení EPP

EPP se brousí podobně jako polystyren. Je třeba používat nový a ostrý brusný papír - pokud jej budeme používat pouze na EPP vydrží nám velice dlouho. Práci si můžeme také ulehčit předřezáním polotovaru ostrým nožem do hrubého tvaru a pak teprve začneme brousit takovou zrnitostí smirku podle toho, kolik materiálu potřebujeme ještě odbrousit.

Obr.: předřezání před broušením

Můžeme začít brousit smirkem zrnitosti až 80 a postupně (asi ve třech krocích 80, 180, 250-400) do zrnitosti 400 - jemnější smirek již pro povrchovou úpravu EPP nemá význam. Místa, která si nechceme smirkem při broušení poškodit, přelepíme Lakýrnickou krycí papírovou páskou.

Obr.: broušení přechodu křídlo - trup

 

Tmelení EPP

Tento materiál se ve většině případů vůbec netmelí. Někdy se může stát nehoda nebo se neopatrným broušením vytrhne kousek materiálu… Pak model tmelíme vyzkoušeným vodou ředitelným Šlehaným tmelem "Red Devil".

Obr.: šlehaný tmel

Tento tmel se jednoduše nanáší, brousí, výborně drží, neobsahuje rozpouštědla a má skutečně zanedbatelnou hmotnost.Po aplikaci si jednoduše omyjeme ruce a nástroje vodou a mýdlem.

 

Barvení EPP

K Barvení EPP materiálu použijeme Akrylátovou - vodou ředitelnou barvu (Balakryl,  akrylátová tónovací barva).  Lze samozřejmě použít i jiné typy barev (lihové), ale upřednostňujeme barvy bez rozpouštědel (většinou EPP leptají) a nebo je vyzkoušíme na odřezku EPP. Barvu lze stříkat nebo „Tupovat“ odstřižkem molitanu. Začínáme od nejsvětlejších odstínů.

Obr.: tupování molitanovou houbičkou

Finální úprava modelu by nebyla kompletní bez naznačení paneláže. Tu provedeme lihovým fixem různých tloušťek – model pak vzhledově velice ožije.

Obr.: model bez paneláže a s paneláží

Model doplníme výsostnými znaky, imatrikulací a dalšími doplňky vytištěnými na laserové tiskárně na samolepící průhlednou folii nebo folii žádané barvy. Tu pak na modelu fixujeme LA Tmelem nebo vteřinovým lepidlem.

Obr.: model doplněný o výsostné znaky

 

Zdroj: modelářský klub Fly!, provedena korekce textu a úpravy obrázků

© 2009 Práva Mirka prostředního vyhrazena :-)

Tvorba www stránek zdarmaWebnode