Čím mazat valivá a kluzná ložiska?

V RC-Revue 2/2013 Jaroslav Kroufek napsal podnětný článek o použití levného a přítom dobrého maziva:

K mazání valivých a kluzných ložisek v domácnosti i modelařině používám plastické mazivo tuzemské firmy Ekolube s obchodním názvem Grease Teflon. Toto mazivo bývá běžně k dostání v prodejnách potřeb pro motoristy. Jak je vidět z fotografie, 100 g maziva mne stálo 65 Kč. Je to univerzální plastické mazivo použitelné pro dlouhodobé mazání kluzných a valivých uložení odolávajících vyššímu měrnému zatížení, k mazáni homokinetických kloubů. Odpovídá: DIN-KP-F2K-30. ISO-L-XCCIB2. Je vyrobeno na bázi lithných mýdel a minerálního oleje s přísadou částic PTFE (teflonu) pro vylepšení kluzných vlastností a zajištění nouzového běhu ložiska. Je aditivováno vysokotlakou přísadou, přísadou proti stárnutí a korozi. Je odolné vůči vlhkosti a vodě a použitelné v oblasti teplot -30 až 120 °C, krátkodobě 140 °C. Bod skápnutí je minimálně 200°C. Korozi oceli nezpůsobuje. Otáčko-vý faktor je 400000. Otáčkový faktor je součin průměru ložiska v mm a otáček/min. Pro příklad, ložisko o průměru 10 mm by nemělo překročit 40000 ot./min.
V domácnosti se bude nejspíš aplikovat přímo z tuby. Pro modelařinu to je příliš hrubé, k nanášení používám injekční stříkačku. Tímto přípravkem mažu v modelech a modelářských potřebách kluzná i valivá ložiska, tenkou vrstvu nanáším na lanka nebo ocelové dráty lanovodů. Tím se omezí i možnost jejich
koroze. S úspěchem jím mažu závi-tořezné nástroje, závitníky a „očka". Nejsem sice odborníkem v tri-bologii a tribotechnice, ale jsem toho názoru, že to je levné univerzální mazivo použitelné i v modelařině.

© 2009 Práva Mirka prostředního vyhrazena :-)

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode