Balza, dřevo, papír

Pattex Wood Express

disperzní lepidlo k rychlému lepení dřeva a balsy, ale prý i laminátů a dalších materiálů. Neobsahuje rozpouštědla. Po cca 5 minutách vytváří pevný mírně pružný a průhledný spoj. Podobná konzistence jako Herkules, ale rychleji vytvrdne. Podle doporučení skvělé lepidlo na dřevěné modely.

Lahvička 250 g/cca 100,-Kč.

(doporučuje Mirek prostřední - jednou jsem s ním lepil dřevěná futra a práce s ním byla radost)

Mitopur E 45

Polyuretanové lepidlo s podobnými vlastnostmi jako Purex, jen schne o něco pomaleji. Lepí dřevo, balzu i EPP. Prodává se v půlkylovém balení za cenu cca 200,- Kč. K sehnání je třeba v prodejně Profi-Hobby v Pelhřimově. Výhody - velké balení, super cena a hlavně - není tak křehké jako Purex.

(Vyzkoušel a doporučuje Pavel H.)

Ponal Construct PUR Leim

Plošné lepení a renovace dřeva, slepování dřevěných a savých materiálů s kovy a umělými hmotami. Mírně při vytvrzování vypěňuje, vytváří pevné mírně mléčně zabarvené spoje. V modelařině lepení dřevěných kontrukcí, slepování s EPP atd. Balení 420 g, cena cca 200,-Kč.

Pur ELASTIC

Bílé polyuretanové lepidlo vhodné k lepení od dřeva po EPP. Po vytvrzení hodně pevný spoj, lepidlo skoro nepění a je mírně gumovité,tudíž spoj mírně pružný. Hmotnost balení 130 g, cca 95,-Kč.

Purex Rapid

Purex Rapid je lepidlo určené především k lepení dřeva. Přesto se ale skvěle uplatňuje i v modelářské praxi, kde dokáže pevně a bezpečně spojit téměř jakékoliv materiály. Vypění do 5 minut, vytvrdne asi tak za hodinu.

Voda a vlhkost zvyšuje pěnivost lepidla. Vznikají pevné ale velmí tvrdé spoje s barevným "rezavým" nádechem. Při lepení Purexem je potřeba počítat s tím, že lepidlo po nanesení cca do 5 minut vypění a spoj je proto dobré navrchu přelepit lepící páskou, aby lepidlo "nevylezlo" ven ze spoje, odkud se špatně po zaschnutí odstraňuje (vyzkoušel a doporučuje Mirek prostřední).

Nepříjemná zkušenost - při delším nepoužívání v lahvičce (i převentivně proti vysychání postavené uzavřeným hrdlem dolů) vysychá.

Lahvička 50g/cca 50,-Kč.

MEKOL D3

je disperzní voděodolné lepidlo, poměrně rychle schne a vytváří velice pevný spoj. Přestože je primárně určené pro dřevo, lepí i EPP. Cena cca 200,- Kč, Prodej např. v prodejně Profi-Hobby v Pelhřimově.

(vyzkoušel a doporučil Pavel H.)

UHU hart

- podobné lepidlo jako náš starý dobrý Kanagom. Sice není na polystyreny ani EPP, ale lepí suprově balzu a dřevo, Jenom cena je od 50,- Kč výš. Kdysi Kanagom stával 3 koruny a bylo ho víc.

(vyzkoušel a doporučuje Pavel H.)

Epoxy (všechna epoxidová lepidla)

Na obrázku jako příklad uveden jeden z mnoha stejně kvalitních zástupců epoxydových lepidel - konkrétně Epoxy 30 min Slow Cure. Epoxydová lepidla po vytvrdnutí dlouhodobě odolávají vodě a vzdorují poměrně vysokým teplotám. Vhodné k lepení materiálů, kde je zapotřebí více času ke zpracování. Epoxydová lepidla obecně vytváří velmi pevné spoje a jsou hodně univerzální - slepí téměř vše a jsou velmi pevná. Přestože mají opravdu výborné vlastnosti, většímu využívání většině uživatelů vadí nutnost smíchat dvě složky před použitím (i kvůli malému spoji je s přípravou směsi nějaká ta "práce"). Namáhat spoj lze po 8 hodinách, plná pevnost je dosažena po 24 hodinách. Naředit se dají před použitím lihem. Lepidlo má medovou konzistenci a před vytvrdnutí může tudíž trpět na stékání při jeho větším množství. I když existují epoxydy s kratší dobou tuhnutí, nemají takovou pevnost, jako 30-ti minutová a déleschnoucí.

Balení 127 g/cca 100,-Kč.

(vyzkoušel a doporučuje Mirek prostřední)

© 2009 Práva Mirka prostředního vyhrazena :-)

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode